اتاق سبز (The Green Room)


” اتاق سبز” فیلمی است که فرانسوا تروفو در سال 1978 با اقتباس از داستان ” محراب مردگان” هنری جیمز نویسنده مدرنیست امریکایی ساخته. این فیلم کاملا بر خلاف فیلم های تروفو ،بسیار تلخ و غم انگیز است. درون مایه اصلی فیلم درباره مرگ، مرگ اندیشی و غم از دست دادن عزیزترین افراد درزندگی آدم ها و کنار آمدن با عدم حضور آن هاست.تروفویی که آثار بسیار سرخوشانه و شادی در کارنامه فیلم سازی خود دارد( مثل به پیانیست شلیک کنید، بوسه های دزدیده شده، ژول وژیم و …) به ناگاه چنین فیلم غم انگیزو دردناکی می سازد و در مصاحبه هایش اعلام می کند که اتاق سبز برایش چیزی بیش از یک فیلم است و نقش اصلی فیلم را نیز خودش بازی می کند .

پیرنگ فیلم چنین است: ژولین داون ( با بازی فرانسوا تروفو) مردی است که در روزنامه ای محلی درباره مرگ و اشخاصی که می میرند مقاله می نویسد ، او همسرش را که بسیار دوست داشته از دست داده و اکنون با مستخدم و نوه مستخدمش زندگی می کند. در اتاق بالایی خانه اش اتاق همسرش را بعد از سال ها ،هم چنان دست نخورده باقی گذاشته و هر لحظه با یادش زندگی می کند .او از دست زنده ها فراری است و ارتباط خوبی با آدم ها ندارد. ناگهان با سیسیلیا آشنا می شود، سیسیلیا به او نزدیک می شود اما ژولین ازاو دوری می کند.پس از آن که اتاق بالایی خانه ژولین در آتش سوزی می سوزد ،او تصمیم می گیرد با اجازه کشیش ، کلیسای کوچک و خرابه ای را در یک گورستان باز سازی کند تا جایی برای تمام مردگان عزیزش فراهم کند ، جایی که برای هر مرده یک شمع روشن کند و آن را روشن نگه دارد. او پس از انجام این کار به سیسیلیا نیز جریان کلیسا را اطلاع می دهد و از او می خواهد تا با او شریک شود و کمکش کند. از ظواهر این گونه پیداست که ژولین و سیسیلیا به هم دلبسته اند اما ژولین چیزی نمی گوید و به خاطر یک دوست مشترک از دست داده ( پل ماسینی) از سیسیلیا فاصله می گیرد زیرا ژولین معتقد است که ماسینی به او خیانت کرده است و نباید شمعی در این کلیسا داشته باشد.این دو از هم جدا می شوند. سیسیلیا که سخت به ژولین دلبسته است به سراغش می رود اما ژولین او را نمی پذیرد و در نهایت برایش نامه می نویسد.سپس ژولین در کلیسا به دیدارش می رود و همان جا می میرد . سیسیلیا درست پس از مرگ ژولین ،شمعی برایش در کلیسا روشن می کند.

بار اول فیلم را سال ها پیش و بر روی نسخه های vhs دیده بودم . همان دفعه هم در شرایط سختی بود چون دوست عزیزی را از دست داده بودم. واقعا چطور می توان با غم از دست دادن عزیزان کنار آمد؟ این فقدان عزیزان در زندگی چطور دیده نخواهد شد؟چطور می توان دوباره به زندگی بازگشت؟ پدیده مرگ چقدر غریب ، دردناک و بی رحم است!

واقعا امیدوارم همه این فیلم را ببینند، هر چند که جزو شاه کارهای تروفو نیست اما جزو فیلم های خوبش حتما هست و اساسا با دنیای سینمای تروفو تا حد زیادی فاصله دارد.تروفو پس از این فیلم 6 سال دیگرزنده ماند و بازهم فیلم ساخت اما برای من اتاق سبز یگانه است و یگانه باقی خواهد ماند.

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: